Menu Zamknij

Otrzymanie stypendium Fulbright-Schuman Award 2022/2023 to przełomowe wydarzenie w moim życiu naukowym! Dzięki temu stypendium mogłem rozpocząć badania empiryczne na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego pod kierunkiem prof. Davida G. Victora, kierownika Center for Global Transformation oraz Deep Decarbonization Initiative. Goszczący ośrodek badawczy należy do światowej czołówki instytucji zajmujących się kształtowaniem strategii na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu, co stanowi idealne miejsce do prowadzenia prac badawczych w ramach realizowanego stażu a także zdobywanie nowych kompetencji badawczo-dydaktycznych. Celem stażu badawczego jest ocena wpływu polityk i strategii na rzecz transformacji energetycznej w Kalifornii w kontekście działań na rzecz zwiększonego wykorzystania technologii wodorowych i ogniw paliwowych w sektorze energetycznym i transportu. 

Realizacja nagrodzonej koncepcji badań (a tym samym aktualnej koncepcji dysertacji), ma doprowadzić do sfomułowania szeregu rekomendacji dla władz regionalnych i centralnych w obszarze kształtowania polityk publicznych we wskazanym obszarze. Rekomendacje będą przedmiotem pogłębionych wywiadów z decydentami na szczeblu unijnym (Komisja Europejska), a także krajowym w Niemczech oraz w Polsce. Warto podkreślić, że celem badań w Kalifornii, a także konsultacji merytorycznych z przedstawicielami władz publicznych jest ostateczna prezentacja zaleceń dla władz regionalnych, w tym szczególnie dla regionów tj. Dolny Śląsk, które prezentują duży potencjał i zainteresowanie dla realizacji regionalnej transformacji energetycznej poprzez, m.in., wspieranie rozwoju i wdrażanie technologii wodorowych i ogniw paliwowych w regionalnych sektorach energetycznych i transportu.

Program Fulbright-Schuman od ponad 30 lat oferuje stypendia dla doktorantów i pracowników naukowych na realizację projektów badawczych dotyczących polityk i obszarów działania Unii Europejskiej we wszystkich dyscyplinach naukowych lub stosunków pomiędzy USA i Unią Europejską. Stypendium jest finansowane przez Departament Stanu USA oraz Komisję Europejską. W tegorocznym konkursie w ramach Programu Fulbright-Schuman przyznano tylko 11 stypendiów (w kategorii dedykowanej doktorantom i doktorantkom) ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

UROCZYSTE PRZYJĘCIE W AMBASADZIE STANÓW ZJEDNOCZONYCH W BRUKSELI (15 CZERWCA 2022 ROKU)

Jego Ekscelencja Ambasador USA Michael Adler zaprosił na uroczyste przyjęcie w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Brukseli wszystkich tegorocznych stypendystów nagrodzonych w ramach programu Fulbright-Schuman, a także amerykańskich stypendystów Fulbrighta, którzy przebywali w Belgii i Luksemburgu. Przyjęcie miało niezwykle podniosły charakter i stanowiło wyjątkową okazję do spotkania Premiera Belgii, Alexandra De Croo, przedstawicieli Komisji Fulbrighta w Brukseli, a także pozostałych stypendystów Fulbrighta z niemal wszystkich zakątków Europy. Jestem niezwykle wdzięczny, że właśnie w takich okolicznościach mogłem dołączyć do społeczności stypendystów Fulbrighta!

Źródło zdjęć: U.S. Embassy in Belgium.

SPOTKANIE INFORMACYJNE I SZKOLENIA PRZED WYJAZDEM W WARSZAWIE ZORGANIZOWANE PRZEZ POLSKO-AMERYKAŃSKĄ KOMISJĘ FULBRIGHTA (12 MAJA 2022)

Choć moje stypendium jest koordynowane bezpośrednio przez Komisję Fulbrighta w Brukseli, to Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta w Warszawie zaprosiła mnie na wyjątkowe spotkanie informacyjne, połączone z integracją i cyklem szkoleń dla polskich stypendystów tego wyjątkowego programu wymiany akademickiej.

Całodniowe spotkanie było fenomenalnym sposobem na poznanie wielu wyjątkowych stypendystów i stypendystek Fulbrighta z całej Polski. Mieliśmy także okazję poznać zeszłorocznych stypendystów, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i podzielili się wieloma cennymi wskazówkami. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom i pracowniczkom Komisji Fulbrighta w Polsce za organizację tak wspaniałego wydarzenia!

Źródło zdjęcia: Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta

PIERWSZE KROKI NA UNIWERSYTECIE KALIFORNIJSKIM W SAN DIEGO (SIERPIEŃ 2022)

Uniwersytet Kalifornijski w San Diego jest wspaniałym miejscem do rozwoju naukowego, a także oferuje wiele możliwości poznawania innych zagranicznych doktorantów i doświadczonych uczonych. Na co dzień pracuję pod kierunkiem prof. Davida G. Victora wspólnie z pozostałymi badaczami z Center for Global Transformation w naszym biurze w samym centrum kampusu, co sprzyja pasjonującym debatom w trakcie pracy i w przerwach lunchowych. Będąc na samym początku mojego stypendium mogę śmiało stwierdzić, że jest to idealne miejsce do prowadzenia prac badawczych, a także samorealizacji. Mam nadzieję, że bez przeszkód zrealizuję wszystkie zaplanowane badania i już za pół roku wrócę z bagażem niezapomnianych doświadczeń i kompletem wyników badań do pracy doktorskiej!

Skip to content