Menu Zamknij

WIZYTA STUDYJNA W KOMISJI EUROPEJSKIEJ I KONSULTACJE Z PRZEDSTAWICIELEM DG ENERGY

Niedawno miałem niezwykły przywilej uczestniczyć w wizycie studyjnej w Komisji Europejskiej zorganizowanej dla członków i członkiń Sieci Ekspertów Team Europe Polska w dniach 10-12 czerwca 2023. Chciałbym podzielić się z Wami doświadczeniami z tego inspirującego wydarzenia.

Pierwszy dzień zaczęliśmy od spotkania na temat bezpieczeństwa energetycznego z Piotrem Serafinem, który pełni rolę Dyrektora ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w Radzie Europejskiej. Następnie, mieliśmy okazję poznać założenia europejskiej przestrzeni danych medycznych oraz proces cyfryzacji medycyny, dzięki wykładowi Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Andrzeja Jana Rysa. Później, rozmawialiśmy o planach wsparcia dla Ukrainy oraz jej odbudowy z Georgiem Zieglerem z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia. Dzień zakończyliśmy na kolacji w Chez Léon z uczestnictwem Piotra Serafina.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od dyskusji na temat Ustawy o AI i procesu jej normalizacji z Antoine-Alexandrem André. Kolejnym punktem była prezentacja Lesii Radelicki na temat różnicy między płciami, wykluczenia kobiet oraz luki płacowej. Na koniec, Giulio Venneri przedstawił nam wyzwania w obszarze działań związanych z przestrzeganiem praworządności.

Tego samego dnia miałem niesłychaną szansę, aby osobiście przedstawić wyniki moich badań prowadzonych w ramach stypendium Fulbright-Schuman przedstawicielowi Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Energii, Carlosowi Alvarezowi Aguilerze. Ponad godzinna dyskusja nad możliwościami uwzględnienia moich wyników w politykach i strategiach UE w obszarze rozwoju rynku pojazdów typu FCEV zakończyła się konkretnymi konkluzjami, które również zostaną zaprezentowane w moim doktoracie. 

Jestem niesłychanie wdzięczny za możliwość uczestniczenia w tych ważnych dyskusjach i mam nadzieję, że moje doświadczenia przyczynią się do rozwoju dialogu i współpracy w ramach Team Europe. Chciałbym podziękować Polskiemu Przedstawicielstwu KE, w tym szczególnie Dorocie Kuzawińskiej, Magdalenie Surowiec oraz Ewie Krzemień za organizację tej wizyty. Było to niesamowite doświadczenie, które z pewnością będzie miało wpływ na moje dalsze działania.

Autorem zdjęć jest Pan Bartłomiej Zapała, również członek Team Europe oraz pochodzą z zasobów własnych.

Skip to content