Wizyta studyjna w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu
15 marca 2024 roku miałem przyjemność poprowadzić grupę studentów, nauczycieli akademickich oraz doktorantów z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podczas wizyty studyjnej w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Zastępcy Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec, pana Torstena Göhlera, który osobiście zaprosił naszą delegację.
Cel spotkania
Celem wizyty było pogłębienie wiedzy na temat współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Niemcami. Skupiliśmy się na roli, jaką pełnią Referat Protokolarny i Ekonomiczny oraz cały Konsulat Generalny w promowaniu polsko-niemieckich relacji gospodarczych. Szczególną uwagę poświęciliśmy znaczeniu transformacji energetycznej dla dyplomacji gospodarczej oraz wpływowi tych elementów na kształtowanie współpracy między naszymi krajami.
Przebieg spotkania
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji pani Moniki Wacławczyk z Referatu Protokolarnego i Ekonomicznego, która omówiła strukturę niemieckiego przedstawicielstwa dyplomatycznego we Wrocławiu, jego główne zadania oraz metody współpracy gospodarczo-politycznej z polskimi podmiotami. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o roli niemieckich izb gospodarczych w intensyfikowaniu polsko-niemieckich kontaktów gospodarczych. Po prezentacji odbyła się sesja pytań i odpowiedzi z panem Konsulem, który szczegółowo odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Była to doskonała okazja do zgłębienia tematyki współpracy gospodarczej oraz roli dyplomacji w kształtowaniu pozytywnych relacji międzynarodowych.
Podsumowanie wizyty
Wizyta studyjna zakończyła się wspólnym zdjęciem, które będzie pamiątką tego owocnego spotkania. Pan Göhler złożył również zaproszenie do dalszej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu a Konsulatem Generalnym Niemiec, co jest wyrazem otwartości i chęci dalszego pogłębiania wzajemnych relacji. Serdecznie dziękuję panu Konsulowi Torstenowi Göhlerowi oraz pani Monice Wacławczyk za przyjęcie naszej grupy i możliwość pogłębienia naszej wiedzy na temat polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej. Spotkanie to stanowiło wartościowe doświadczenie edukacyjne dla wszystkich uczestników i z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy między naszymi instytucjami.