DEBATA EKSPERCKA I WYSTĄPIENIE NA KONGRESIE NOWEJ MOBILNOŚCI - HALA EXPO W ŁODZI
Miło mi poinformować, że miałem zaszczyt uczestniczyć jako keynote speaker w Kongresie Nowej Mobilności, który odbył się w Łodzi. Wydarzenie to zgromadziło ekspertów, decydentów oraz liderów branży transportowej z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, aby dyskutować o przyszłości mobilności i zrównoważonego rozwoju.
W trakcie kongresu miałem przyjemność wygłosić prezentację pt. „The state and federal policy instruments for the development of HRS for long-haul freight fleets in the U.S. state of California – what can we learn from their experience?”. Wystąpienie to skupiało się na analizie instrumentów politycznych stanowych i federalnych wykorzystywanych w Kalifornii, USA, mających na celu rozwój infrastruktury stacji tankowania wodoru (HRS) dla flot dalekobieżnych pojazdów ciężarowych. Podzieliłem się wnioskami i doświadczeniami, które mogą być cenne dla polskiego sektora transportu w kontekście elektryfikacji flot HDV i rozwoju sieci HRS, mając na uwadze cel Polski, by do 2030 roku zbudować co najmniej 70 stacji tankowania wodoru.
Dyskusja podczas kongresu dotyczyła także szeroko pojętych wyzwań związanych z produkcją odnawialnego wodoru, aspektów legislacyjnych, uniwersalnych standardów technicznych, a także oczekiwań producentów pojazdów oraz przewoźników względem infrastruktury tankowania. Było to doskonałe forum do wymiany wiedzy i doświadczeń, które podkreśliło znaczenie współpracy międzynarodowej i ponadnarodowej w tworzeniu zrównoważonej przyszłości transportu ciężkiego.
Kongres Nowej Mobilności w Łodzi stanowił nie tylko platformę do dyskusji o kluczowych wyzwaniach i możliwościach rozwoju sieci HRS w Polsce i Europie, ale również był miejscem, gdzie mogliśmy zbadać, jak inicjatywy takie jak projekt HyTruck przyczyniają się do rozwoju ponadnarodowej sieci stacji tankowania zielonego wodoru dla samochodów ciężarowych dalekodystansowych.
Jestem przekonany, że udział w takim wydarzeniu jest krokiem naprzód w kierunku realizacji zrównoważonych rozwiązań transportowych i cieszę się, że mogłem podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem z innymi uczestnikami kongresu. Dziękuję organizatorom za zaproszenie i możliwość bycia częścią tej ważnej dyskusji. W debacie wzięli udział także:
- Krzysztof Dresler (moderator) – Przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych
- Piotr Kuczera – Prezydent Miasta Rybnik
- Danuta Zoń – New Technology Market Development Manager, Air Products
- Rafał Koziński – Team Leader – Fuel Cell, AVL Software and Functions
- Wojciech Lach – Kierownik Zespołu Koordynacji Projektów Wodorowych, Grupa ORLEN
- Dawid Adamowski – New Energies Director, TSG Polska
- Paweł Piotrowicz – Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych, TUV Sud
- Mateusz Sobczak – Senior Technical Support Engineer, Volvo Trucks Polska
- Jacek Nowakowski – Alternative Propulsion Business Development Manager Poland & Ukraine, IVECO Poland, IVECO
Zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów na mojej stronie, gdzie będę kontynuował temat zrównoważonej mobilności i innowacji w sektorze transportu.