O WODORZE W DREŹNIE: 15. POLSKO-SAKSOŃSKIE FORUM GOSPODARCZE
Wodorowa rewolucja wymaga transgranicznej współpracy, czego przykłady i znaczenie mogłem poznać na 15. Polsko-Saksońskim Forum Gospodarczym w Dreźnie (25-26 października). Cóż to było za wydarzenie!
Pośród wystąpień szczególną uwagę zwróciłem na keynote speech Ewy Andruszków z Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, która omówiła przykłady przełomowych projektów realizowanych nie tylko w naszym regionie, ale także na przykładzie innych dolin, takich jak Baltic Hydrogen Valley.
Jako Oławianin, który całe życie dorastał w cieniu rosnącej farmy wiatrowej w Gaju Oławskim, nie mogłem opuścić wystąpienia Andrzeja Jeżewskiego z Promet-Plast, który przewodzi Oławskiemu Klastrowi Energetycznemu. Była to wyjątkowa szansa do wysłuchania prezentacji na temat kolejnych ambitnych projektów tj. 5 MW elektrolizer do wytwarzania niskoemisyjnego wodoru oraz stacja do tankowania tego paliwa.
W polsko-niemieckiej dyskusji panelowej głos zabrała także Agnieszka Spirydowicz również reprezentująca Dolnośląską Dolinę Wodorową oraz Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej Zklaster. Prelegentka omówiła wielowymiarowe wyzwania związane z wdrażaniem rozwiązań opartych o technologie wodorowe i ogniwa paliwowe i odwołała się do swoich bogatych doświadczeń we współpracy międzynarodowej w tym obszarze.
Forum gospodarcze było także okazją do poznania wielu ekspertów i ekspertek po obu stronach granicy na Nysie Łużyckiej, w tym przedstawicieli HZwo, czyli Saksońskiego Innowacyjnego Klastra Wodorowego, którzy nakreślili wyzwania z jakimi się mierzą na ścieżce transformacji w stronę niskoemisyjnej gospodarki wodorowej. Na Forum nie zabrakło także wystawców, tj. Solaris Bus & Coach, którzy zaprezentowali swój model autobusu wodorowego. Serdecznie dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego za organizację wizyty na tym wspaniałym wydarzeniu!